Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
Vuçiq: Me Thaçin e kemi shumë lehtë për kompromise, Perëndimi s’po na lejon – Malisheva Press

Vuçiq: Me Thaçin e kemi shumë lehtë për kompromise, Perëndimi s’po na lejon

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq tha në mbrëmjen e 21 marsit se fuqitë perëndimore po mbështesin fuqishëm parimin e ruajtjes së pavarësisë së Kosovës, duke shtuar se kjo është shumë e vështirë për Serbinë.

“Nuk jam i kënaqur, kam pasur diskutime të thella me njerëz nga qytetet e ndryshme perëndimore, dhe mendoj se ata e respektojnë parimin e ruajtjes së pavarësisë së Kosovës dhe kjo është shumë e vështirë për ne,” tha Vuçiq për “RTS”.

I pyetur se sa i kënaqur ishte ai në takimet në Kombet e Bashkuara, Vuçiq tha se ishte i kënaqur me përpjekjet dhe punën e palës serbe, por jo me rezultatet.

“Pas tri ditëve të takimeve të vështira dhe të lehta, për të cilat unë nuk mund të flas shumë, konkludoj se, për të përgatitur një platformë për qytetarët, duhet të marr mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare,” tha Vuçiq.

“Për një kohë të gjatë, ne kemi folur për të ardhmen e Serbisë dhe Kosovës duke u përpjekur të gjejmë një zgjidhje kompromisi, pala shqiptare është duke bërë punën e saj, komunitetin e saj ndërkombëtar dhe unë kam qenë duke u përpjekur ta sjellë Serbinë në sipërfaqe nga ku ishim,” tha ai.

Do të ishte më e lehtë për ne të negociojmë me shqiptarët, por askush nuk do ta lejonte Vuçiqin të thoshte se do të ishte më e lehtë për Serbinë të negociojë drejtpërdrejt me shqiptarët e Kosovës, por problemi është interesi i disa forcave të tjera, raporton “Beta”, transmeton Periskopi.

“Është më e lehtë për Serbinë të negociojë me Thaçin, por askush nuk do të lejojë që të bisedojë me të. Dëshiroj që të kemi mundësi për serbët dhe shqiptarët të flasin, për të zgjidhur problemet tona më lehtë, por askush nuk do ta lejojë atë,” tha Vuçiqi për Radio Televizionin e Serbisë.

Vuçiq tha se ai kurrë nuk mori pjesë në një darkë “sekrete” me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi.

Ai vlerësoi se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë vulosi pavarësinë e Kosovës dhe se Serbia sot paguan çmimin e të gjitha vendimeve të gabuara të brendshme, por edhe qëndrimin që ajo sjell nën ndikimin e fuqive të huaja.

Vuçiq vlerësoi se situata në lidhje me Kosovën është e vështirë dhe shtoi se thelbi është se Serbia nuk mund të marrë asgjë nga negociatat dhe se shqiptarët e Kosovës marrin gjithçka.

“Nuk ka asgjë dhe nuk ka nevojë, situata është e vështirë, nuk pajtohem me shumë gjëra, do të ketë presione të mëdha për Serbinë nga anët e ndryshme, por nuk jemi të gatshëm të sakrifikojmë të gjitha interesat tona kombëtare,” tha Vuçiq.

Vuçiq i ka thënë Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guteres se Serbia ishte “gati për kompromis, por jo për të sakrifikuar të gjitha interesat e saj kombëtare dhe kombëtare”.

Sipas tij, Serbia sot paguan çmimin për vendimet e së kaluarës, dhe vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë e quan “kriminale”./Periskopi/