Veteranët e UÇK-së ia “mbyllin dyert” Jabllanoviqit

UÇKProtestës kundër ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, pritet t’i bashkohen edhe disa veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Kjo protestë që pritet të mbahet në ora 12:00 para objektit të kësaj ministrie, është organizuar pas deklaratës poshtëruese (egërsira) që Jabllanoviqi ua ka drejtuar shqiptarëve.

Kryetarit të Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi, në një prononcim për “Zërin” ka thënë se deklarata e ministrit serb ka qenë e qëllimshme.

“Jo ai nuk është që ka gabuar ai qëllimshëm e ka bërë këtë me vetëdije të plotë”, ka potencuar ai, duke shtuar se në protestën e sotme do të dalin dhjetëra bashkëluftëtarë.

E dinë ai më mirë se ne që ka pasur krime nga policia dhe ushtria serbe në Gjakovë dhe në gjithë Kosovën. Po ashtu shumë mirë i ka njohur nënat e të zhdukurve, por qëllimi i asaj vizite ka qenë t’i provokojnë ato, është shprehur në fund Qeriqi. /Zëri/