Të rinjtë e AAK-së s’e ndalin protestën për demarkacionin

rinia_aakAleanca e të Rinjve të Kosovës (ARK), sot ka zhvilluar një protestë simbolike para ndërtesës së Qeverisë dhe Presidencës për të shprehur mospajtimin e tyre me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe Asociacionin e Komunave Serbe.

Në shenje pakënaqësie ata kanë vendosur një hartë të Republikës së Kosovës, ku treguan vijën kufitare me Malin e Zi dhe theksuan se propozimi i komisionit qeveritar për Demarkacionin është në dëm të Kosovës.
Diellza Hoti kryetare e të rinjve tha se si parti politike nuk janë kundër Demarkacionit si proces, por janë kundër mënyrës së padrejtë se si po bëhet ky proces duke humbur rreth 10 mijë hektarë tokë, transmeton Koha.net.

Ata vazhduan aktivitetin duke shpërndarë fletushka edhe kundër asociacionit të komunave serbe, me parullat “Republikë unike – jo ndarje etnike”, “Një shtet – një buxhet”, “Një shtet një kryeqytet”.

Të rinjtë e AAK-së theksuan se protestat nuk do të ndalen deri sa institucionet e vendit t’i marrin parasysh kërkesat e tyre.