Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
Petrit Grezda, t’i japësh formë Nënës Terezë si pikturë – Malisheva Press

Petrit Grezda, t’i japësh formë Nënës Terezë si pikturë

Humanistja shqiptare Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nëna Terezë, ka frymëzuar edhe shumë artistë në krijimtarinë e tyre.

Një nga ta është edhe piktori nga Gjakova, Petrit Grezda. Grezda (1957) gjithë jetën insipirim kishte portretet rreth kulturës shqiptare, gjegjësisht ishte i pasionuar pas portreteve të Nënës Terezë. Ai ka bërë më shumë se dhjetë portrete të Nënës Terezë, të cilat i ka dhurar për arsye të adhurimit ndaj shembullit të saj inspirues. Me rastin e 107 vjetorit të lindjes, 20 vjetorit të vdekjes dhe 1 vjetorit të shenjtërimit të Shën Nënë Terezës, janë hapur “Ditët e Nënë Terezës”.