Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
Pas murit në veri, nis ndërtimi i objektit të “Zajednicës” (Foto) – Malisheva Press

Pas murit në veri, nis ndërtimi i objektit të “Zajednicës” (Foto)

foto-1Marrëveshjet teknike në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po rezultojnë thuajse të gjitha në favor të këtyre të fundit.

Pas ndërtimit të murit afër Urës së Ibrit, aty ka filluar të ndërtohet edhe një objekt gjigant për të cilin është dhënë drita jeshile nga Bashkimi Evropian. Siç mësohet, këta të fundit kanë financuar projektin në fjalë.

Indeksonline mëson se në Lagjen e Boshnjakëve ka nisur ndërtimi i ndërtesës ku, përpos zyrtarëve lokal të veriut, do të vendosen edhe stafi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Përfaqësuesit e Zyrës Administrative në veri thonë se lokacioni në fjalë është i ndarë për komunën veriore, derisa nuk përjashtojnë mundësinë që aty do të vendoset edhe stafi i ASK-së.

Në një prononcim për “Indeksonline”, shefja e kësaj zyre, Adriana Hoxhiq theksoi se BE-ja ka kryer të gjitha procedurat për tenderimin dhe ka pastaj ka filluar ndërtimin.

“Ne deri tani kemi paguar qira dhe pas decentralizimit Komuna e Mitrovicës është ndarë në dy administrata, në jug dhe veri. Me këtë decentralizim ndërtesa e komunës ka mbet në territorin e jugut kështu që veriu ishte në mungesë të një objekti. Për këtë arsye ka filluar ndërtimi për komunën veriore unë sa e di”, është shprehur ajo.

Më tej, Hoxhiq tregon se pas përfundimit të punimeve i gjithë stafi zyrtar në veri do të shpërngulet në objektin e ri.

Indeksonline ka provuar disa herë të kontaktojë edhe me shefin e Listes “Srpska”, Slavko Simiq, por ky i fundit nuk i është përgjigjur thirrjeve telefonike. /Indeksonline/

img-2090-560x420_1481710992-9516710

img-2098-560x420

aks-640x480

img-2100-560x420

img-2097-560x420

img-2094-560x420

img-2099-560x420_1481710972-588725