Parashikimi i motit për javën e ardhshme

motiParashikimi i motit për pesë ditë nga IHMK

Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik. Si pasaojë e depërtimit të fushave anticiklonike  me origjinë afrikane mbi vendin tonë, do të krijohen kushte që gjatë këtyre pesë diteve te mbajë mot kryesisht me diell dhe intervale vranësirash kalimtare. Temperaturat minimale  do të lëvizin ndërmjet 1-5 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 15-22 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga jugu dhe juglindja me shpejtesi 1-6m/s.