Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
MASAKRA E REQAKUT- Masakra e cila e ndryshoi qasjen ndaj zhvillimeve ne Kosove – Malisheva Press

MASAKRA E REQAKUT- Masakra e cila e ndryshoi qasjen ndaj zhvillimeve ne Kosove

12938370_500179366849690_7109290071395340833_nShkrim nga prof.Muharrem Mazrreku

MASAKRA E REQAKUT- Masakra e cila e ndryshoi qasjen ndaj zhvillimeve ne Kosove

Me 15 janat te v.1999, ne boren e acarin e ketije dimri, heret ne mengjes forcat e medha te makinerise vrastare serbe kishin rrethuar fshatin ku me pas vrane e masakruan burra,gra, femije e plqe, banore te ketije fshati. Kjo tragjedi lemeriti jo vetem Raqakun por tere Kosven edhe vet Ambasadorin amerikan William Woker i cili ishte ne krye te MV (Misionit Verifikusë) të OSBES-se në Kosove. Ambasadori Woker këtë tragjedi e cilsoi si krim duke e njoftuar Grupin e Kontaktit edhe vet Sekretaren Amerikane Z. Olbrajt.
Qka shkruan Z. Medlin Olbrajt ish sekretare e SHBA-se ne librin e saj ,,Jeta ime-kujtime” per kete krim. Me te vertete Z. Olbrajt është nje mike e madhe e Kosoves, e cila perhere e mbante te ndezur qeshtjen e Kosoves edhe atehere kur Bill Klinton ,,gjunjzohej” per balle…! ajo s’e linte te ftohej puna Kosoves! ,,Ishte ora 4:30 minuta te mengjesit tek sapo bije telefoni mendoja se eshte nje lajm i keq sigurisht nga Kosova, dhe ketu morra informaten nga Wiliam Wokeri” Ambasadori amerikan qe udhehiqte MV (Misionin Verifikues) te OSBE-se ne Kosove, ,,per nje masaker qe kishte ndodhur atje ne nje fshat te Kosoves’’(Masakra e Reqakut). Me ket rast z Olbrajt kishte marrur ne telefon z. Sendi Bergerin ( keshilltarin  per qeshtje te sigurise) duke i then atije ,,pranvera ka ardhur heret ne Kosove ‘’ me tej shton segratarja ,, se Millosheviqi njeh vetem nje gjuhe, ate te forces’’ dhe se pa nje fushat bombarduese ai nuk mund te disiplinohet .Ketu ishin pajtuar per sulm te mundshem ajrore por ketu lindi nje plan i ri nga Ministri Jashtem rus Ivanov, i cili kishte thene te thirren ne Rambuje shqiptaret dhe serbet, pra edhe kesaj radhe Millosheviqi i shpetoi grepit!