Ja çfarë moti do të ketë këtë vikend në Kosovë, temperatura nën minus

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë këtij vikendi në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët.

Të shtunën vranësirat do të jenë të paqëndrueshme, të cilat do të sjellin reshje shiu, në viset e larta reshje bore.

Sasitë e reshjeve parashihet të jenë të ulëta. Temperaturat minimale parashihet të lëvizin ndërmjet -3 deri  0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 2-9 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes me shpejtësi 1-7m/s.

Fundi i javës vijuese parashikohet të jetë me reshje të konsiderueshme.