Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
Ish-ushtari i KFOR’it në Kosovë arrestohet për vrasje të shumëfishtë – Malisheva Press

Ish-ushtari i KFOR’it në Kosovë arrestohet për vrasje të shumëfishtë

Një ish-ushtar i KFOR-it në Kosovë i dyshuar për krime lufte në rajonin Donbass të shkatërruar nga lufta në Ukrainë është arrestuar fundjavën e kaluar nga policia kufitare polake, por identiteti i tij është bërë publik tek të enjten pasdite.

I arrestuar me një urdhërarrest evropian që u lëshua javë më parë për të dyshuarin ka bërë që ai të jetë i kërkuar nga Austria për ekstradim.

Ai është 25 vjeçar, raporton DW, dhe akuzohet për “vrasjen e ushtarëve të përfshirë në luftimet në aeroportin e Donteskut”, tha një zyrtar i prokurorisë në Austri.

I dyshuari mësohet të jetë Benjamin F që ka lindur në një fshat perëndimor austriak në Voralberg.

Në moshën 17 vjeçare Benjamin F iu bashkua forcave të armatosura austriake në Kosovë ku më pas u ankua se pasi trupat franceze dolën në mision, austriakët qëndruan në kazerma.

“Isha i mërzitur aq shumë saqë  më dukej më e rëndësishme vdekja”, kishte thënë ai në një intervistë.

Në kërkim të sfidave të rrezikshme ai ishte nisur në Somali ku u angazhua në luftën ndaj piratëve. Por dështoi në misionin e tij dhe pasi nuk mundi të regjistrohej në Legjionin e Jashtëm Francez u kthye në Austri ku punoi si roje sigurimi në Vjenë.

Kur lufta në Ukrainën lindore krisi, Benjamin F iu bashkua grupeve guerile por as aty nuk qëndroi shumë dhe u nisë për në Siri e Irak. Megjithatë u rikthye në Ukrainë.

“Ata shkuan në Ukrainë me një bindje nacionaliste për të mbështetur Ukrainën kundër Rusisë”, i ka thënë DW-së Timo Vogt një fotograf gjerman.

Fotografi i cili kishte qëndruar me të arrestuarin shumë javë e ka përshkruar atë si një person që thjesht e adhuronte luftën, vrasjet dhe gjithçka tjetër që kishte të bënte me armët dhe luftimet në zonat e para.