Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
Bahtiri: Mitrovica Veriore duhet të zhbëhet, për ta penguar spastrimin etnik – Malisheva Press

Bahtiri: Mitrovica Veriore duhet të zhbëhet, për ta penguar spastrimin etnik

agimiAgim Bahtiri, kryetar i Mitrovicës Jugore, ka bërë apel të enjten që të merren masa për të stopuar spastrimin etnik në veri.

Ka përmendur dy mundësi për ta ndalur zbrazjen e shqiptarëve nga kjo pjesë – duke e zhbërë Komunën e Mitrovicës Veriore, ose duke i kaluar nën administrim të Mitrovicës Jugore Lagjen e Boshnjakëve dhe Kroin e Vitakut.

Këtë apel e ka bërë në një prononcim dhënë “Kohës Ditore”, një ditë pasi autoritetet e Qeverisë së Serbisë dhe ato të Mitrovicës Veriore i kanë dorëzuar çelësat për banesa që u janë ndërtuar serbëve në Lagjen e Boshnjakëve.

Pos drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në këtë aktivitet kanë marrë pjesë edhe kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, dhe ministra serbë të Qeverisë së Kosovës. Janë 100 banesa që u janë ndarë çifteve serbe.
Bahtiri ka thënë se ky zhvillim do të përcillet me pasoja.