Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/agp-core/classes/persistence/session/Agp_SessionAbstract.class.php on line 10

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/index.php:52) in /home/besnikzki/webapps/malishevapresswp2/wp-content/plugins/wcp-openweather/classes/UserOptions.class.php on line 90
A ia rrëzuan qeverinë Ramush Haradinajt, Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli?! Dy skenarët e fatit të Haradinajt! – Malisheva Press

A ia rrëzuan qeverinë Ramush Haradinajt, Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli?! Dy skenarët e fatit të Haradinajt!

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj duket se ka qenë tërësisht jashtë “loje” për arrestimin e zyrtarit të lartë shtetëror të Serbisë, Marko Gjuriq.

Përkundër deklarimit të ministrit të Infrastrukturës, Pal Lekaj se edhe Ramush Haradinaj ka qenë pjesë e vendimit për arrestimin e Gjuriqit, zëra nga shoqëria civile thonë se se i pari i Qeverisë ka qenë tërësisht jashtë këtyre zhvillimeve.

Sipas këtyre zërave nga shoqëria civile, është pikërisht Hashim Thaçi, i cili gjithçka ka koordinuar vetë, me një bashkëpunim me Behgjet Pacollin.

Sipas këtyre zërave, de facto Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli sot ia rrëzuan qeverinë Ramush Haradinajt.

Ndërkohë, vetëm pak çaste pas arrestimit të Gjuriqit, Lista Serbe është tërhequr nga Qeveria, duke e lënë pakicë parlamentare koalicionin aktual qeverisës PDK-AAK- Nisma e AKR.

Ndërkaq, merret vesh se tash pas tërheqjes së Listës Serbe nga koalicioni ekzistojnë dy opsione. I pari opsion, siç merret vesh është mundësia e zgjerimit të koalicionit me nje nga partitë shqiptare. Dhe opsioni i dytë, mbetet krijimi i një qeverie teknike.

Në anën tjetër ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj thotë se është kryeministri Ramush Haradinaj ai i cili ka qenë pjesë e vendimit për arrestimin e Marko Gjuriq sot në veri të Mitrovicës.

Nënkryetari i AAK’së Pal Lekaka treguar se në vendimin për arrestimin e Gjuriq në Kosovës ka marrë pjesë edhe shefi i ekzekutivit.

“Po sa i përket vendimeve qeveria merr vendime dhe në ketë drejtim edhe z.Haradinaj ka marrë vendim”, tha Lekaj në emisionin Pressing në T7.

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, u arrestua pasi hyri pa leje në Kosovë./Gazeta Blic/